Какво представлява онкологията
и какво трябва да имаме предвид като лекари и пациенти?
Онкологията е клон на медицината, който се занимава с изучаване, лечение, диагностика и профилактика на туморните състояния.
Защо здравните специалисти и ветеринарните лекари в частност трябва да се фокусират върху случаите на онкологично заболяване при домашните любимци?
За съжаление процентът на онкологични заболявания при домашните любимци продължава да расте. Причините за това са няколко, но една от основните е все по-увеличаващата се продължителност на живота на домашните животни. Туморните заболявания се проявяват предимно при по-възрастните животни, което най-вероятно е и цената, която плащат за това, че живеят по-дълго. Увеличената продължителност на живот е в резултат на по-добро хранене, ваксинации (които предотвратятват много иначе фатални заболявания), по-добра превенция, терапевтични медицински практики и до голяма степен все по-засилващата се връзка между хората и техните любимци през последните 20 години.
С повишаването на този процент, ние, ветеринарните лекари, все по-често ще се сблъскваме с диагностицирането, терапията и грижите за домашен любимец с онкологично заболяване.
Серия от мащабни проучвания през последните две десетилетия стигат до извода, че има значителен ръст в заболеваемостта от неоплазии, като според последното такова, туморното заболяване е причина за фатален край при 47% от кучетата и 32% от котките. А според друго проучване на Фондация "Марк Морис" неоплазиите са сред основните здравни притеснения на стопаните на животни (41%), като опасенията от сърдечни проблеми са само 7%. Реалната статистика е безпощадна и сочи, че конкретно при кучетата възможността да заболеят от туморно заболяване я има през целия им живот и е еквивалентна на тази при хората. Точно както при хората, при много животни, включително кучета, котки, крави и коне, са установени силни връзки между излагането на ултравиолетова радиация от слънцето и някои видове туморни заболявания на кожата. По същия начин излагането на тютюнев дим в околната среда също увеличава риска на част от туморните заболявания при кучета (назален карцином) и котките (лимфом). Стохастичният характер на репликативния риск се отразява в молекулярната хетерогенност, наблюдавана в хистологично подобни тумори и силната взаимовръзка между туморното заболяване и напредналата възраст при кучетата, което от своя страна предполага, че свързаният с репликацията R-фактор вероятно е отговорен за още по-голям дял от туморните заболявания в този вид в сравнение с тези при хората.
С последните открития в лечението на човешки онкологични заболявания този проблем става все по-видим и отразяван от медиите и макар и бавно собствениците на животни също получават достъп до тази информация. Това от своя страна прави стопаните все по-запознати с проблема и все по-настоятелни в търсенето на подходяща грижа и терапия за домашен любимец с подобно заболяване. А ветеринарните лекари трябва да бъдат подготвени да отговорят на тази нужда!
Ние като ветеринарни лекари дължим на нашите животински пациенти и клиенти едно високо професионално отношение, съобразено с най-съвременните методи на лечение, включително подкрепа и вяра в положителния развой.
Освен всичко това за любознателния ветеринарен лекар онкологията предлага една изключително сложна и предизвикателна област на научни и клинични проучвания. Трудностите и постиженията в онкологията са наистина впечатляващи! Това е необятна сфера за научна работа за доброто както на животните, така и на хората.
Има много мотивиращи фактори и възможности за ветеринарномедицинската професия да задълбочи още повече своя принос в сферата на онкологията. Една от тях е ключовата роля, която ветеринарните лекари играят в разбирането, превенцията, елиминирането и контрола над тази унищожителна съвкупност от болестни процеси, каквото всъщност представляват онкологичните заболявания. Макар като ветеринарни лекари основната ни грижа да е осигуряването на здравословен и качествен живот на нашите пациенти, нуждите на техните собственици и гледачи в този труден период на диагноза и лечение трябва да бъдат поставени на равностоен пиедестал, независимо от развоя на заболяването. Ракът е заболяване, което не признава граници между различните видове и нашата професия има привилегията да играе ключова роля в много сравнителни онкологични проучвания с крайната висша цел да се открие лек. А ако такъв не бъде открит, то поне да се постараем да го превърнем от остра застрашаваща живота болест в контролируемо хронично състояние (подобно на диабета) и то при всички видове - хора и животни.
"Ракът, за разлика от политиката и религията, не е противоречива тема. Никой не е "за" него. "Рак" не е пореден синоним на думата "смърт". Нито пък е едно заболяване, за което да съществува едно универсално лечение".
🚑
Във ветеринарна клиника "Дарвин" провеждаме специализирано лечение с някои от много трудно достъпните лекарства:
- Cyclophosphamide (Циклофосфамид), Chlorambucil (Хлорамбуцил), Lomustine (Ломустин), Temozolamide (Темозоламиде), Procarbazine (Прокарбазин), Decarbazine (Декарбазин), Doxorubicin (Доксорубицин), Mitoxantrone (Митоксантрон), Taxanes (Таксани - Паклитаксел, Доцетаксел ), Vinblastin (Винбластин), Vinctistine (Винкристин), Vindesine (Виндезин), Vinorelbine (Винорелбин), Carboplatine (Карбоплатин), Cisplatin (Цисплатин), L-Asparaginase (Л-Аспарагиназа), Toceranib - Palladia (Паладия), Masitinib - Masivet, Kinavet (Масивет, Кинавет), Laverdia - Verdinexor (Лавердия).
🚑
Информацията на страницата е от информативен характер и е предназначена за неекспертна аудитория с цел общо запознаване с ключови казуси, статистики, проблеми и течения в областта на изследване на онкологичните заболявания при домашните животни. Представените данни и обобщения са поднесени на достъпен език и в съкратен вид по целесъобразност и не изчерпват дълбочината на всички казуси и нива на съответната проблематика.